top of page
 • Çilingir Nedir?
  Çilingir, ev kapılarında, araba kapılarında, kasalarda, pencerelerde benzeri kilitlenebilen kilitlerle çalışan kişidir. Çilingirler, arabalardan evlerden ofis binalarına kasalara pencerelere kadar her şeyde kilitler kurar, onarır ve ayarlar, ayrıca kilitli kalan kapılarda veya isteyen kişilere hizmet sunarlar.
 • Bir çilingir anahtar yapar mı?
  Çilingirler meslekleri gereği her kapıyı açabilecekleri gibi açtıkları ev kapıları, araba kapıları, kasa kilitleri, pencere kilitlerine, balkon kapılarına hiç anahtarınız olmasa bile yeniden anahtar üretebilirler. Eğer açan bir anahtarınız var ise onu birebir kopyalayabilirler.
 • Erzurum Çilingir
  Erzurum'da çilingir hizmeti veren bir firma bulunmaktadır. Firmanın şehrin tüm ilçelerinde şubesi bulunmakta. Bu şubelerde çilingir, oto anahtar, kilit barel değişimi, garaj kepenk kumandası, oto kumanda hizmetleri bulunmaktadır.
 • Çilingir olabilir miyim?
  Çilingir olabilmek için öncelikle temiz bir sabıka kaydınız olması gerekiyor. Çilingir mesleği güvenilir dürüst insanların yapabileceği bir iştir. Bütün çilingirlerin devlette kayıtlı parmak izi ve sabıka kaydı bulunmaktadır. Bunlarla birlikte İyi bir mekanik yeterliliğiniz, el becerisi ve mekanik akıl yürütme yeteneğinizin olması gerekiyor.
 • Çilingir kapıyı nasıl açar?
  Çilingir mesleğine tabi olan insanların belirli belgelerle birlikte profesyonel bir şekilde kullandığı alet edevat ve teçhizatları vardır. Bunları açacakları ev kapısı, oto kapısı, kasa kilidi yada hangi hizmet için gittiler ise ona göre teçhizatla biriktirdikleri tecrübe ile açabilirler.
 • Erzurum çilingir fiyatları
  Çilingir ücretlendirmeleri semte ve yapılacak işe göre değişiklik gösterir. Kapının çekili ve kilitli olma durumuna göre değişir. Bazı durumlarda komple set değiştirmek bile gerekebilir. Sadece göbek değişikliği farklı kilit değişikliği farklı fiyatlar tutar. İşçiliğin ne kadar sürdüğü ne malzeme kullanıldığı fiyatı belirleyen faktörlerdir.
 • Anahtarcı ve çilingir aynı meslek mi?
  Anahtarcı ve çilingir kelime olarak olmasa da aynı şeydir. Aynı mesleğin iki farklı ismi diyebiliriz. Ancak anahtarcılık vasfına sahip olup çilingirlik yapmayan ve yapamayanlarda olabilir. Genellikle bu iş ile uğraşanlar nitelikli insanlar oldukları için ayrı ayrı yapan zor bulunur.
 • İmmobilizer Nedir?
  İmmobilizer, araçların herhangi bir şekilde çalıştırılıp çalınmasına karşı araç üreticileri tarafından geliştirilen bir sistemdir kaba tarifi ile. Teknik olarak araç anahtarı üzerine belirli boyutlarda yani byte'larda veri bulunduran özel çipler(chip) takılır. Bu çipler ile sistem arasındaki eşitlenmeye göre çalışır. Bu sistemin tümüne verilen isimdir.
 • İmmobilizer Nasıl Çalışır?
  İmmobilizer çipler içerisindeki özel veri kontağa takılıp ilk kademeye getirildiğinde bu veriler kontak etrafındaki bobinin oluşturduğu manyetik alan sayesinde okunur. Okunan veri araç içerisinde gösterge epromu, motor beyni, immo kutusu, üretici hangisi ile ilişkilendirmiş ise ondaki veri ile eşit ise aracın marş basmasına ve çalışmasına izin verir immobilizer çalışma şekli genel olarak böyledir.
 • İmmobilizer Işığı Nedir?
  Araç üzerindeki sisten ile araç anahtarı üzerindeki immobilizer çip arasındaki verinin eşleşip eşleşmediğini kullanıcıya yanarak belirten gösterge ışığıdır.
 • İmmobilizer Işığı Nasıl Söner?
  İmmobilizer ışığı anahtar verisi ile sistem ecu arasındaki veri eşitliğine göre yanık olarak çalışır bazı araçlarda ise veri eşitliği sağlandığı zaman söner. Bu aracın sistemine göre her araçta değişir.
 • İmmobilizer Aktif Ne Demek?
  Aracın kontağına takılan anahtar o aracın anahtarı olmadığına ve immobilizerin aracın çalışmasına engel olacak demektir. Bu yazı çıkıyorsa araçta o araç çalışmaz.
 • İmmobilizer İptal Etmek?
  İmmobilizer sisteme sahip araçlarda bu sistemi iptal etmek aracınızı hırsızlara açık hale getirmek demektir. Motor beyincilerin farklı kodlama teknikleri ile bunu yapmaları mümkün yanlız araçta teknik sıkıntılara yol açtığını bilmek gerekir.
bottom of page